61 628 05 38 office@enveloper.pl

rodzaje druku offestowego

Wykorzystywanych dzisiaj technik drukarskich są dziesiątki, a każda z nich zdaje się mieć nieco inne przeznaczenie. Warto omówić rodzaje druku, które stosowane są w marketingu. Należy w tym miejscu wymienić główne z nich, czyli: druk offsetowy, sublimacyjny i fleksograficzny (flexo).

Czym jest druk offsetowy?

Drukarnia stosująca druk offsetowy tworzy nadruki przede wszystkim na papierze, tekturach oraz kartonach. Tym samym tworzy ona takie materiały marketingowe, jak:

  • teczki
  • plakaty

 

Offset w pierwotnej formie powstał ponad 200 lat temu. Jednak pojawiające się przez ten czas nowinki druku pozwoliły udoskonalić tę metodę. Dzisiaj nie jest to już klasyczna, powstała 2 wieki temu litografia, lecz pełnoprawna technika drukarska, umożliwiająca otrzymanie nadruku najwyższej jakości.

Drukarnia offsetowa tworzy druk pośredni, wykonywany na mokro z udziałem wysokiej temperatury, która ma na celu utrwalenie wydruku. Do głównych zalet offsetu należą:

  • trwałość
  • niskie koszty przy dużym nakładzie
  • duże możliwości kombinacji kolorystycznych
  • wydruki w dowolnych formatach

 

Druk sublimacyjny

Sublimacja i offset to pod wieloma względami podobne rodzaje druku. Rzecz w tym, iż sublimacja również jest drukiem pośrednim. Najpierw wykonuje się nadruk na papierze transferowym, a dopiero później przenosi się go na podłoże. Czynność ta wykonywana jest z wykorzystaniem wysokiej temperatury, czyli tak samo, jak w offsecie.

Główna różnica między wymienionymi technikami dotyczy podłoża, na którym wykonywane są nadruki. Jak wspomniano, offset najczęściej dotyczy papieru i jego pochodnych, natomiast drukarnia sublimacyjna pracuje zwykle z tkaninami, ewentualnie materiałami twardymi, jak ceramika czy metal. Do wykonania wysokiej jakości wydruku sublimacyjnego niezbędna jest zawartość poliestru w podłożu.

W marketingu drukarnia sublimacyjna jest przydatna do produkcji:

  • gadżetów reklamowych
  • ubrań firmowych
  • wyposażenia siedziby firmy (np. tapicerka krzeseł i sof w przedsiębiorstwie)

 

Druk flexo

W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych flexo jest rodzajem druku wypukłego. Nadaje się zatem do tworzenia nadruków na nierównych powierzchniach, co należy uznać za jedną z jego największych zalet. Należy zauważyć, że istnieje dzisiaj wiele odmian druku fleksograficznego. Niektóre z nich wykorzystują farby rozpuszczalnikowe, a inne promienie UV, mające za zadanie utrwalić nadruki. Ostateczny wybór danego rodzaju druku flexo zależy od typu podłoża oraz oczekiwanej jakości wydruku.

Poszczególne typy flexo należy uznać za nowinki druku, gdyż są to bardzo nowoczesne techniki drukarskie. Drukarnia fleksograficzna tworzy bardzo trwałe nadruki na niemal każdym rodzaju podłoża. Uniwersalność to jedna z najważniejszych i najcenniejszych cech druku flexo. W marketingu wykorzystuje się go przy produkcji opakowań foliowych, kartonowych i innych.