61 628 05 38 office@enveloper.pl

Istnieje dziś wiele nowoczesnych metod drukarskich, umożliwiających nanoszenie nadruków na papier czy karton. Mimo to nadal niemal każda drukarnia Poznań wykorzystuje druk offsetowy, którego pierwotna, prymitywna forma – litografia – powstała już w XVIII wieku. Wraz z rozwojem technologii i myśli technicznej doszło jednak do znacznego rozwoju druku offsetowego. Czym jest on dzisiaj? Jak działa drukarnia internetowa wykonująca offset?

 

Zasady działania drukarek offsetowych

drukarnia kopert poznań

Offset należy uznać za druk pośredni, w którym przed nałożeniem materiału na podłoże, nadruk wędruje na pokrywającą bęben pośredni, gumę. Dopiero z niej przekazywany jest na materiał docelowy. Jednak zanim do tego dojdzie, konieczne jest stworzenie nadruku na matrycy.

Podstawową częścią maszyny do druku offsetowego jest matryca, która stanowi zwykle aluminiowa blacha. Pewne jej fragmenty s hydrofobowe, a inne hydrofilne, przez co oddziałują  względem siebie odpychająco. Dodatkowo odpowiednio zaprogramowane dozowanie gwarantuje, że nie dojdzie do wymieszania farby i wody.

Dopiero po przełożeniu matrycy na bęben pośredni możliwe jest przetransferowanie nadruku na papier lub inny materiał docelowy. Wykonując klasyczny offset, drukarnia Poznań musi jeszcze ogrzać wydruk,  co ma za zadanie dodatkowo go utrwalić.

 

Druk offsetowy czy cyfrowy?

Czasami pojawia się pytanie, czy w dzisiejszych czasach, gdy istnieje druk cyfrowy, offset ma jeszcze rację bytu. Druk cyfrowy umożliwia otrzymanie wysokiej jakości wydruku w bardzo krótkim czasie. Mimo to wciąż w zasadzie każda drukarnia internetowa czy stacjonarna wykorzystuje druk offsetowy. Wydaje się, iż wynika to między innymi z 3 poniższych czynników:

  1. Drukarnia Poznań musi się wysilić, aby przygotować maszynę do offsetu, jednak później pracuje ona już niemal bez ingerencji człowieka. Tym samym produkcja kolejnych odbitek jest błyskawiczna. W przypadku druku cyfrowego przy większym nakładzie praca znacząco się wydłuża, stąd też materiały reklamowe, czy też gazety drukuje się zwykle, wykorzystując offset.
  2. Przy dużych nakładach druk offsetowy okazuje się nie tylko szybszy, ale i tańszy od cyfrowego. Stworzenie pojedynczego wydruku offsetowego jest stosunkowo drogie, jednak dodatkowe odbitki generują niemal niezauważalny wzrost kosztów.
  3. Offset umożliwia drukowanie na materiałach w niemal każdym formacie, podczas gdy druk cyfrowy jest w tym zakresie mocno ograniczony do mniej obszernych podłoży.

Druk cyfrowy to idealne rozwiązanie w przypadku pojedynczych wydruków, które potrzebne są na już. Natomiast przy dużych nakładach drukarnia internetowa zaleca zwykle druk offsetowy, który gwarantuje wysoką jakość oraz okazuje się zdecydowanie tańszy.