Samodzielne przygotowanie projektu dla drukarni niesie niewątpliwie dużo korzyści – bardziej personalne wykonanie, pełna kontrola nad każdym etapem przygotowania i czasami oszczędność finansowa  mogą skłonić do tego rozwiązania. Aby jednak projekt został wydrukowany właściwie i w pełni odzwierciedlał to, co widoczne jest na ekranie monitora, niezbędne jest właściwe końcowe przygotowanie pliku finalnego. O niektórych zasadach pracy nad grafikami należy pamiętać już na etapie pracy i tworzenia. Poznaj najważniejsze zasady, które pozwolą ci uniknąć błędów składu i niepotrzebnych wydatków.

 

Pamiętaj o właściwej kolorystyce

Jeżeli zdecydowałeś/aś się na własną pracę twórczą, ale nie masz dużego doświadczenia w przygotowywaniu projektów i grafik, z pewnością przyda ci się kilka wskazówek, dzięki którym zaoszczędzisz swój czas i ominą cię frustrujące błędy wymagające poprawki. Jednym z podstawowych, pierwszych zasad jest dobranie odpowiedniej kolorystyki. Bez względu na to, czy projekt drukuje dla ciebie drukarnia dla firm czy mała tania drukarnia w Poznaniu musisz wiedzieć, że paleta kolor RGB, z których najczęściej korzysta się w  ekranach urządzeń elektrycznych nie jest właściwa do użycia podczas druku. Wynika to z tego, że paleta ta opiera się tylko na trzech podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim, co znacznie ogranicza możliwą liczbę barw. Jeżeli nie chcesz więc, aby barwy były przekłamane i odzwierciedlały właściwie zakres, który wybrałeś/aś, pamiętaj, aby użyć przestrzeni kolorów CMYK, które dzięki temu, że korzystają z czterech kolorów: cyan, magenta, yellow, black dają większe możliwości.

 

Właściwe rozmieszczenie obiektów na przestrzeni

Niezależnie od tego, czy ostatecznie decydujesz się na druk offsetowy czy druk cyfrowy, właściwe umieszczę obiektów w projekcie jest kluczowe. Mowa tutaj zarówno o właściwej kompozycji, dzięki której wzrok odbiorcy będzie skupiony w odpowiednim punkcie, ale również o tym, aby istotne dla projektu elementy nie były umieszczone blisko krawędzi i linii cięcia. Przy przygotowywaniu projektu, niezależnie od tego, jaki on jest: czy decydujesz się na druk wizytówek czy poszukujesz drukarni w Poznaniu, która zajmie się szybkim drukiem ulotek, a może wpisujesz w wyszukiwarkę: Kalendarze jednodzielne poznań, musisz wziąć pod uwagę obróbkę introligatorską oraz spady. Z tego też względu bardzo istotne jest aby tekst nie znajdował się blisko krawędzi, podobnie logo. Umieszczając różne obiekty na projekcie weź pod uwagę, że ucięty przy druku obszar może nieco zmienić finalnie ich położenie. Spad w zależności od materiału, może wynosić 2, 3, 5 mm czy nawet 10 i 30 mm w wydrukach wielkoformatowych. Jeżeli nie jesteś pewien/pewna jakie spady zastosować, skontaktuj się z nami, wpisując w wyszukiwarkę: Drukarnia Poznań lub zadzwoń.

Kłopotliwe fonty – zakrzywiamy, co jest proste

Jeżeli pracowałeś/aś kiedykolwiek przy edycjach tekstów lub miałeś możliwość regularnej pracy przy edytorach tekstowych, to pewnie niejednokrotnie spotkałeś/aś się z problemem wykrzaczonych fontów, zamiany wybranego fontu na inny, jeżeli tekst otwierałeś w innym edytorze niż ten, w którym by tworzony, a czasami pewnie i obsługa polskich znaków nie działała poprawnie. Problemy te mogą pojawiać się z wielu problemów, np. używania fontów które nie są obsługiwane w drukarni lub różnią się mimo tej samej nazwy. Przesyłanie drukarni otwartego pliku wraz z dołączonymi fontami nie zawsze spotka się aprobatą, ponieważ takie wykorzystanie fontu często znajduje się poza zgodą udzieloną w licencji. Co zatem zrobić, aby uniknąć kłopotów z tekstem i nie tracić czasu zwłaszcza, gdy szybki druk jest szalenie istotny? Wyjściem, choć nie pozostającym bez wad, może być zakrzywienie fontów. Tekst wtedy przestaje być tekstem, a staje się bardziej niejako grafiką odporną na chochlikowe wykrzaczania. Niewątpliwą wadą jest utracenie możliwości edycji, dlatego w ostatniej chwili, gdy zauważy się przegapiony wcześniej błąd, warto sięgnąć po pieczołowicie i przezornie zachowany plik z niezmienionymi fontami – tam dokonać zmian w tekście – ponownie zakrzywić i wysłać drukarni poprawioną wersję.

 

Odpowiedni zapis pliku, rozdzielczość i efekty specjalne

Zanim wpiszesz: drukarnia Poznań w wyszukiwarkę, aby sprawdzić w jaki sposób wysłać gotowy plik do druku, sprawdź, czy masz wymaganą odpowiednią rozdzielczość dpi. Zaleca się wartość 300 dpi przy standardowych projektach. Pozwoli to zachować odpowiednią jakość wydruku i nie spowoduje rozczarowania po otrzymaniu finalnego produktu. Aby także nie doszło do innych niespodziewanych chochlików, warto zadbać o to, aby przesłać plik w odpowiednim, zamkniętym formacie. Preferowane są zazwyczaj: PDF, TIFF, PSD lub JPG. Sprawdź również czy wszystkie obiekty i efekty specjalne umieszczone w projekcie są spłaszczone – jeżeli nie, może to wygenerować problemy.

Samodzielne przygotowanie projektu do wydruku, choć dla niektórych kuszące, może wiązać się z duża ilością pracy, wymagającej znajomości choćby podstawy tworzenia grafiki, a także procesu drukarskiego. Opisaliśmy tylko małą część trudności, z którymi można się zetknąć pracując nad własnym projektem przygotowanym do wydruku. Jeżeli zależy Ci na samodzielnej pracy nad projektem, ale nie masz wystarczającego doświadczenia, aby ten proces przejść sprawnie i bez pomyłek – skontaktuj się z nami. Chętnie przeprowadzimy cię przez wymagania, które stawia proces poligraficzny i zwrócimy twoją uwagę na najważniejsze aspekty przygotowania pliku do druku. Jeżeli wolisz jednak powierzyć tę pracę zespołowi osób zajmujących się tym zawodowo – zaufaj naszej ekipie projektowej, która ma ogromny potencjał kreatywności i stoi za nimi bogate doświadczenie.