Dwie zupełnie odmienne techniki tworzenia projektów, różny efekt oraz wrażenia użytkowe. Często błędnie uważane za tematy przeznaczone wyłącznie dla grafików, ignorowane przez klientów mogą nastręczyć sporo kłopotów w komunikacji z zespołem projektowym i drukarnią. Czym jest grafika wektorowa i rastrowa i dlaczego wiedza o nich jest tak istotna?

 

Każdy element to osobna figura, którą można dowolnie powiększyć lub pomniejszyć lub też w łatwy sposób zmienić kolor.

 

Grafika wektorowa – definicja i zastosowanie

Inaczej nazywana grafiką obiektową, oparta jest na zaawansowanych krzywych. Cały projekt przygotowany jest na podstawie figur geometrycznych i pól, dzięki czemu skalowanie obrazu, czyli powiększanie i pomniejszanie przebiega bezstratnie. Jest to szczególnie istotne przy projektach, które wymagają zachowania wysokiej jakości, ale nie jest w nich ważna duża liczba szczegółów czy fotorealność, jak np. logo lub schematy techniczne. Dlatego jeżeli szybki druk to dla ciebie priorytet, najlepsza drukarnia dla firm będzie posiadała odpowiedni zespół projektowy, dzięki któremu czas projektowania i druku znacznie się skróci, przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Odpowiednia drukarnia, niezależnie od tego czy to tania drukarnia w Poznaniu czy innym mieście, będzie umiejętnie posługiwała się grafiką wektorową przy tworzeniu projektów np. znaków graficznych we własnym zespole projektowym lub jeżeli go nie posiada, będzie zalecała użycie wektorów podczas projektowania. Projekt wizytówki, który ma być produktem wysokiej jakości wymaga dobrej znajomości grafiki wektorowej. Dlatego, jeżeli wpisujesz w wyszukiwarkę „drukarnia poznań” w poszukiwaniu odpowiedniej drukarni dla twojej firmy, zwróć uwagę na to, czy pracownicy projektowi właściwie dobiorą rodzaj grafiki do projektu.

 

Grafika wektorowa może być również dużo bardziej zaawansowana, natomiast jej stworzenie będzie dużo bardziej pracochłonne, trudno też uzyskać realistyczny efekt.

 

Grafika rastrowa – definicja i zastosowanie

Odmiennie niż w przypadku grafiki wektorowej, rastrowa opiera się na punktach tej samej wielkości – pikselach. Każdy piksel ma swój kolor, a położone obok siebie tworzą spójny obraz. Po przybliżeniu obrazu piksele będą widoczne, a po jego zmniejszeniu, widzimy właściwą grafikę. Oznacza to także to, że skalowanie niestety wiąże się ze stratą jakości. Im więcej pikseli w obrazie, tym większa jego szczegółowość i jakość, ale również waga pliku. Drukowanie zdjęć zwłaszcza poprzez druk cyfrowy wymaga znajomości wad i zalet grafiki rastrowej. Ta sama wiedza będzie również przydatna, jeżeli w procesie projektowania tworzone będą kalendarze trójdzielne ze zdjęciem np. na ich główce. Ogromną zaletą grafiki rastrowej jest duża możliwość edycji projektu i jego modyfikacji, a także bogatsza gama odcieni.

 

Klasycznym przykładem grafiki rastrowej będą wszelkiego rodzaju zdjęcia.

 

Grafika rastrowa i wektorowa – pliki i programy

Grafika rastrowa zapisywana jest w wielu rodzajach plików m.in.: szeroko rozpoznawane .jpg oraz .jpeg, a także .bmp, .png, .tif, .ico czy .psd szerzej znany użytkownikom Adobe Photoshopa. Gdy ukończysz np. projektowanie kopert dla twojej firmy, zadbaj o to by dostarczyć pliki drukarni w odpowiednim rozszerzeniu. Koperty z nadrukiem warto przygotować metodą grafiki rastrowej, która zaoferuje więcej możliwości gradientowania i lepsze nasycenie kolorów, co pozwoli stworzyć produkt, który będzie przyciągał uwagę. Grafikę rastrową będziesz mógł wykonać np. w Adobe Photoshopie.

Grafika wektorowa wykorzystuje takie formaty zapisu jak: .cdr, .eps, .pdf czy .svg. Pomimo dużej zalety w postaci bezstratności edycji, grafika wektora posiada kilka wad, które ujawnią się podczas projektowania. Programy służące do obsługi grafiki rastrowej nie oferują tak zaawansowanych możliwości edycji jak programy do edycji wektorowej. Z jakiego programu możesz skorzystać? Będzie to np. słynny Corel Draw. Szybko jednak przekonasz się, że nie będzie on odpowiedni do każdego typu projektu, dlatego jeżeli nie zamierzasz zdobyć na ten temat więcej wiedzy, warto zlecić projekt zespołowi lub grafikowi, który pracuje nad tym na co dzień.

Na co zwrócić uwagę oddając plik do drukarni?

Znasz już podstawowe zastosowanie grafiki wektorowej oraz rastrowej. Ale jak przygotować plik w odpowiedni sposób tak, aby projekt po wydrukowaniu spełniał twoje oczekiwania? Będzie to szczególnie ważne kiedy zdecydujesz się np. na druk offsetowy, który zwykle wykorzystywany jest przy dużych nakładach. Zanim przystąpisz do tworzenia, w pierwszej kolejności, należy określić format strony, zaznaczyć odpowiednio marginesy oraz spady. Pojęcie spadów należy do nomenklatury poligraficznej i wykorzystywane jest w procesie drukowania – oznacza on zadrukowany obszar, który wychodzi poza obszar przycięcia. Dzięki spadowi mamy gwarancję, że projekt będzie wydrukowany do samej krawędzi. Wielkość spadu zależna jest od rodzaju maszyny drukarskiej, z której korzysta konkretna drukarnia, dlatego zanim przygotujesz plik do druku, warto uzyskać tę informację od twojego drukarza. Zanim oddasz jednak plik, pamiętaj o tym, żeby zweryfikować czy spady są odpowiednie na każdej stronie projektu. Poza tym warto również sprawdzić, czy uzyskałeś odpowiednio wysokie rozdzielczości, a wymiary zgadzają się z zamówieniem. Oczywiście, profesjonalna drukarnia, zanim przystąpi do procesu druku sprawdzi twój projekt pod kątem zgodności z założeniami i sztuką. Warto jednak ten proces usprawnić przysyłając jak najlepiej dopracowany projekt. Jeżeli martwisz się, że nie będziesz w stanie przygotować odpowiednio projektu, skontaktuj się z nami – nasz doświadczony zespół pomoże ci przygotować projekt, który będzie spełniał wszystkie twoje wymagania, a ty nie będziesz musiał przejmować się kwestiami technicznymi.