Uszlachetnienie druku może kojarzyć nam się z uatrakcyjnieniem surowości zwykłego wydruku. I słusznie, choć nie jest to jedyna korzyść, którą ze sobą niesie. Złocenie, tłoczenie czy lakierowanie to także doskonały sposób na podniesienie jakości twojej wizytówki czy ulotki, jak i znaczne lepsze zabezpieczenie ich przed zniszczeniem. Odwiedź Poznań i poznaj techniki uszlachetniające, które mamy w ofercie!

Przeznaczenie

Procesowi uszlachetnienia poddać można praktycznie każdy produkt, który przygotowuje drukarnia cyfrowa czy drukarnia offsetowa. Druk wizytówek, nadruk na kopertach, ulotki, kalendarze, teczki reklamowe i wiele innych można ubrać w tłoczenia, lakierowanie czy srebrzenie. Szeroki wybór uszlachetnień w ofercie drukarni sprawia, że jest to szczególnie przyjazne miejsce w realizowaniu zleceń biznesowych. Profesjonalna drukarnia dla firm koncentruje się na tym, aby efekt końcowy zapewniał wysoką jakość, trwałość a przy tym wyróżniał się na tle innych realizacji – w tym celu najczęściej używa właśnie uszlachetnień.

 

Maszyna do hot-stampingu folią

 

Złocenie i srebrzenie

Technika inaczej nazywana hot-stampingiem lub termodrukiem pozwala pod wpływem ciepła pokryć nadruk specjalną folią dostępną w szerokiej gamie kolorystycznej, choć najczęściej wykorzystywana jest do złocenia lub srebrzenia. Hot-stamping pozwala osiągnąć wyjątkowy połysk, który doskonale współgra i komponuje się ze złotem, srebrem lub metalicznością nadając produktowi eleganckiego wykończenia. Ta technika jest szczególnie atrakcyjna w realizacjach przygotowywanych dla sektora premium lub w produktach okolicznościowych takich jak np. zaproszenia. Drukarnia realizująca zlecenia dla klienta biznesowego lub wyspecjalizowana w jego obsłudze, np. drukarnia dla firm – powinna posiadać rozbudowaną ofertę dostępnych folii i kolorów do wykorzystania w hot-stampingu ze względu na wysoką przydatność tej techniki w sektorze biznesowym. Realizacje z jej użyciem pozwalają na wykonywanie produktów o eleganckim i ozdobnym wykończeniu. Warto łączyć ją z tłoczeniem. Zakres produktów w którym jest wykorzystywany jest bardzo szeroki od etykiet, które mogą być wykorzystane w produktach wyższej klasy, przez produkty typowo użytkowe jak np. teczki reklamowe czy wizytówki, aż po okolicznościowe zaproszenia czy certyfikaty.

 

Przykład wytłaczanych wzorów

 

 Tłoczenie

Niezwykle atrakcyjna technika, która pomimo tego, że jest jedną z najstarszych technik uszlachetniania druku, nie utraciła na swojej popularności. Pomimo swojej prostoty pozwala na kreatywne zastosowanie przy jednoczesnej niewygórowanej cenie. Każda tania drukarnia, drukarnia dla firm czy drukarnia klasy premium powinna oferować możliwość tłoczenia na swoich produktach. Tłoczenie może być wklęsłe – wtedy zaprojektowany odcisk niejako zapada się w papierze – lub wypukłe, powodując wybrzuszenie przypominające płaskorzeźbę. Dużą popularnością cieszy się wykorzystywanie tej techniki do odciskania logo firm na produktach biznesowych, np. wizytówkach lub teczkach reklamowych. W połączeniu ze złoceniem lub srebrzeniem możemy znacznie podnieść atrakcyjność estetyki wydruków.

 

Maszyna do lakierowania UV przy pracy

 

 Lakierowanie UV

Lakierowanie jest najpowszechniej stosowaną metodą uszlachetnienia druku. Dzięki dużej popularności metoda ta nie jest kosztowna, dzięki czemu może oferować ją każda tania drukarnia przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości wykończenia druku, a także dobrej klasy zabezpieczenia produktu. Istnieje wiele rodzajów lakierów, a te najbardziej popularne to m.in. lakier uv (wykończenie matowe lub z połyskiem), lakier świecący w ciemności, perłowy, zapachowy czy zdrapkowy. Szczególnie zasługujący na uwagę jest druk uv. W mieście, w którym realizujemy nasze zlecenia – a jest nim Poznań – przygotowaliśmy szeroką gamę rozwiązań, które możemy zaproponować naszym klientom z użyciem tej niezwykle uniwersalnej metody, którą jest druk uv. Lakierowanie uv można łączyć z lakierowaniem selektywnym, w którym pokrywane lakierem są wyłącznie niektóre elementy wydruku – te które chcemy wyszczególnić. W połączeniu z folią termoaktywną lub tłoczeniami, lakierowanie uv daje szereg możliwości niesztampowego wykorzystywania powszechnej techniki do nietypowych rozwiązań, a przez to uzyskanie wyróżniającego się efektu przy jednoczesnym niskim koszcie.

Maszyna do sztancowania

 

 Sztancowanie

Zasługującym na wyróżnienie jest technika sztancowania – w najprostszym ujęciu jest to proces precyzyjnego wykrawania w papierze określonych kształtów, które tworzą z całością wydruku spójny projekt. Pomimo prostoty metoda ta pozwala na wyjątkowo kreatywne rozwiązania. Najczęściej kojarzone z tą metodą są wycięcia na zaproszeniach lub kartkach okolicznościowych, ale możliwości wykorzystania są nieograniczone – może być to druk teczek z wycięciem np. logo, wizytówek czy opakowań produktowych. Powszechnie wykorzystuje się sztancowanie w usługach introligatorskich, ale także przy druku pudełek kartonowych. Sztancowanie pozwala jednak także na wykrawanie skomplikowanych wzorów, dzięki czemu można uzyskać eleganckie realizacje produktów firmowych: druk teczek, wizytówek, ulotek, opakowań.

 Drukarnia Poznań

Zadzwoń lub napisz – pomożemy wybrać najlepsze techniki uszlachetniające dopasowane do twoich potrzeb! Nasza drukarnia poznań oferuje nie tylko szereg technik druku i uszlachetniania, ale również zespół doświadczonych projektantów, którzy doradzą lub przygotują w całości projekt według twoich wytycznych.