Czy wiesz, że papier nie zawsze musi pochodzić z drewna? Rodzajów, gramatur i uszlachetnień papieru jest całe mnóstwo. Jak wybrać właściwy i to w taki sposób, żeby szybki druk nie oznaczał od razu kiepskiej jakości?

Rodzaje papierów – główny podział

Wiele jest jego rodzajów i kolorów, ale pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze papieru to jego właściwości. To właśnie one mogą być decydujące przy wyborze tego papieru, który będzie najbardziej odpowiedni w druku koperty z nadrukiem firmowym, wizytówek czy innych produktów niezbędnych twojej firmie. Właściwości papieru – czyli np. to czy jest chropowaty (pozwalający na np. zapisanie) lub śliski (powlekany), giętki (np. druk ulotek) lub sztywny (druk wizytówek) – są ściśle powiązane z jego rodzajem. Jakie rodzaje powinna mieć zatem w swojej ofercie profesjonalna drukarnia dla firm, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi? Nie może w niej na pewno zabraknąć dwóch najważniejszych rodzajów, czyli: papiery powlekane oraz niepowlekane.

  • Papiery powlekane
    Charakteryzuje się dodatkową warstwą, która nadaje mu gładkości i izoluje dolną warstwę przez co ogranicza także możliwości wchłonięcia farby drukarskiej. Jednak powlekanie zwiększa także trwałość papieru, przez co np. kalendarze jednodzielne lub kalendarze trójdzielne, a właściwie ich główki, są bardziej odporne na uszkodzenia. To szczególnie ważne wśród tych produktów, które będą często używane lub są bardziej narażone na uszkodzenie – np. wizytówki.
  • Papiery niepowlekane
    Bardziej szorstkie niż gładkie. Również chłonniejsze, ale i pozbawione zabezpieczenia. Różnią się między sobą składem, spulchnieniem czy odcieniem. Większy wybór tekstury i wykończenia pozwala na dostosowanie efektu końcowego do potrzeb: wykończenie matowe, półmatowe czy też błyszczące. Jednym z jego kluczowych parametrów będzie nieprzezroczystość – w druku np. koperty lub książki jest to szczególnie ważne. Niewłaściwie dobrany stopień przezroczystości może uniemożliwić czytanie np. książki lub całkowicie ujawni zawartość koperty bez jej otwierania, co spowoduje wrażenie, firma, która z nich korzysta, nie jest do końca profesjonalna.

Inne rodzaje papieru – papier rolowy i arkuszowy

Innym podziałem, z którym możemy się spotkać, jest podział na papier rolowy i arkuszowy. Ten pierwszy wykorzystuje często druk offsetowy – w efekcie każda tania drukarnia w poznaniu czy innym miejscu jest w stanie zaoferować wykonanie w wysokiej jakości, ale jednocześnie przystępnej cenie. Najbardziej jednak opłaca się on przy dużych nakładach. Arkuszowy z kolei, choć również może być wykorzystywany w druku offsetowym, dobrze sprawdza się w również w technologii, którą wykorzystuje druk cyfrowy. W nim podłożem do druku nie będzie rola, a właśnie arkusz. Jest to chyba najczęściej spotykany rodzaj ze względu na dużą popularność drukarni cyfrowych. Druk offsetowy wymaga większej inwestycji od drukarza, dlatego nie zawsze jest łatwo odnaleźć w ofercie druk offsetowy. Wpisując frazę „Drukarnia Poznań” – będziemy jedną z niewielu, które mają w swojej ofercie druk offsetowy, który gwarantuje zdecydowanie wyższą jakość wydruku.

 

Papier – rodzaje ze względu na przeznaczenie

W zależności od przyszłego zastosowania papieru możemy również wyróżnić kilka jego rodzajów. Wśród nich znajdą się m.in. papiery:

  • fotograficzne – czyli światłoczułe, które odnajdziemy w wykończeniu błyszczącym, matowym, metalicznym czy jedwabnym,
  • gazetowy – w druku typograficznym stosowany do jednobarwnych gazet, ale również np. paragonów,
  • książkowy – każdy z nas kojarzy zapach zadrukowanego papieru nowej książki, prawda? W papierze książkowym jednym z najważniejszych parametrów jest nieprzezroczystość – tak, aby druk jednej strony nie przebijał się na drugą;
  • okładkowy – do druku okładek, jak sama nazwa wskazuje – książek czy czasopism; posiada różne wykończenia.

 

Awangarda wśród papierów – specjalne rodzaje

Są jednak te szczególne rodzaje papierów – papiery do zadań szczególnych – które czasami stanowią niemal złoty graal, którego wszyscy pragną. Na szczęście można je znaleźć o wiele szybciej niż ten legendarny kielich.

  • Papier karbowany – jeden z rodzajów papierów fakturowanych; wśród innych znajdziemy m.in. marszczony czy prążkowany,
  • Samoprzylepny – z jednej strony pokryty klejem; idealny do druku naklejek czy etykiet,
  • Ekologiczny – wraz ze wzrostem dostępności usług drukarskich, przyszedł również wzrost świadomości ich wpływu na środowisko; papier pochodzący z recyklingu jest nie tylko bardziej etyczny, ale również zyskuje znacznie na popularności,
  • Czerpany – historyczny rodzaj papieru wytwarzanego w manufakturach, o przyjemnej, chropowatej teksturze; pozwala na zasuszenie w nim np. kwiatów lub liści.

Gramatura oraz klasa papieru

Gramatura papieru wpływa nie tylko na jakość wydruku, jego trwałość, ale przede wszystkim na jego przeznaczenie. I tak, możemy spotkać: bibułę – do 25 g/m2, papier właściwy – 25-160 g/m2, karton – 160-315 g/m2 oraz tekturę – ponad 315 g/m2. Jak widać gramatura papieru oznacza jego ciężar – nie można jednak powiedzieć, że im cięższy, tym jednoznacznie lepszy. Klasa papieru to osobny wskaźnik, zaś jego gramatura ma po prostu różne zastosowanie w zależności od wielkości. To jak w takim razie wybrać dobry jakościowo papier niezależnie od rodzaju czy przeznaczenia? Temu rozróżnieniu służy podział na klasy papieru:

Klasa I – najwyższa jakość i trwałość; wykorzystywany do druku np. banknotów,
Klasa II – wytrzymały, zachowuje wysoką jakość; drukuje się na nim ważne dokumenty lub np. papiery wartościowe,
Klasa III – celulozowy papier bezdrzewny; wydrukowane na nim materiały mają przeznaczenie do przetrwania wielu lat; służy m.in. do druku zeszytów,
Klasa IV – również wytrzymały; pierwsza klasa w której pojawia się zawartość ścieru drzewnego, często stosowany do specjalnych druków,
Klasa V i VI – obie klasy służą najczęściej do druku książek lub podręczników, charakteryzują się wieloletnia trwałość i wytrzymałość
Klasa VII i VIII – papier gazetowy, słabej jakości; w dużej mierze zawiera ścier drzewny,
Klasa IX i X – najgorsza klasa; IX – wykonana w 100% ze ścieru drzewnego, klasa X – to papier makulaturowy.

Teraz masz już poszerzoną wiedzę o rodzajach i właściwościach papieru – wybór odpowiedniego na pewno jest już o wiele łatwiejszy. Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować, który będzie najlepszy dla twoich potrzeb – skonsultuj się z nami! Napisz lub zadzwoń – nasi specjaliści z chęcią wysłuchają, jakie masz oczekiwania i plany, a następnie zaproponują satysfakcjonujące materiały oraz technikę druku.